Изложбата „ДОМ: В обятията на българските планини“ представя спиращи дъха гледки и призовава за опазването на природата

Изложбата „ДОМ: В обятията на българските планини“ представя спиращи дъха гледки и призовава за опазването на природата

Днес ще ви поканим на една изложба с мисия и цел. Изложбата „ДОМ: В обятията на българските планини“ представя красотата на българските планини, съхранени в Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“. Общо 25 кадъра на фотографа Иван Христов ще бъде представена премиерно от 5-и до 28-и април в Младежки дом – Враца. Откриването ще бъде на 5-и април (сряда) от 18:00 ч. Събитието ще бъде придружено от информационна кампания за защитените видове и мрежата „НАТУРА 2000“ в България.

Фотографиите на Иван Христов „запечатват“ спиращи дъха гледки от върхове, красиви планински пейзажи, изгреви и залези.  Те са резултат от стотици изминати километри и години, прекарани в планината в търсене на перфектния кадър. „С годините се научих да отсявам качествените кадри и да оставям само най-добрите фотографии от всяко мое фото-приключение. Така успях да постигна приемлив брой снимки, от които заедно с Елена Тилова от  екипа на природозащитната организация „Зелени Балкани“ съкратихме избора до 25 фотографии“, обяснява фотографът за избора на подбраните кадри.

Освен, че ни пренасят в онази магия, която ни обзема, когато пристъпим в планините, тези фотографии имат за цел и да напомним, че хората сме само една малка част от тази прекрасна природа и трябва да се отнасяме отговорно към нея. „За мен изкуството е важно да засяга актуални теми в обществото и много исках да обвържа изложбата с опазването на природата“, споделя Иван Христов. По думите му силата на фотографията е в това да показва конкретен проблем или ситуация от различна гледна точка. Едно от големите предизвикателстава във фотографията (а и във всяко друго изкуство) е успешно да акцентираш върху важното послание“. А неговото послание е ясно. „С изложбата се стремя да вдъхновя повече хора да осъзнаят, че ние човеците сме една малка част от природата. Правилното използване на ресурсите в планините като гори, реки и почва са ключови за съществуването ни. Без да осъзнаваме всеки ден благодарение на горите, ние вдишваме и издишваме около 22 000 пъти“, допълва още фотографът.

Изложбата има и още една важна цел – да информира местната общност за важността на европейската мрежа от защитени територия „НАТУРА 2000“. Споделяйки възгледите си с Елена се роди идеята да разкажем за защитените територии в България, като използваме силата на фотографията. Мрежата цели да осигури дългосрочното оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания за Европа. България е една от страните в Европа с най-голямо биоразнообразие. Това се дължи от една страна на географското ни разположение (в страната ни има 3 биогеографски района) и разнообразния релеф, а от друга – на отношението към природата, което народа ни е имал в досегашното ни историческо развитие. Също така тя създава и възможност на хората да развиват икомомически дейности и да развиват продукти, които са в хармония с околната среда.

„Предвиждаме изложбата да обиколи и други градове. Не си поставяме ограничения , така че вероятно ще посетим още прекрасни места в Северозапада“, споделя на финала и ден преди официалното откриване Иван.

Изложбата е част от проекта „НАТУРА 2000 в България – нови хоризонти“ и се организира от Галина Димитрова-Димова и Младежки дом – Враца.

Относно автора

Нели Найденова

През последните няколко години работи като експерт по комуникациите в редица екоорганизации. Вярва, че за да се опазят природните богатства, човек трябва да ги опознае, припознае и обикне, а за това е необходимо по-ефективно общуване с по-широк кръг от хора. Корените ѝ все пак я връщат в Монтана заради нуждата от промяна и желанието да разкаже неразказаните истории на Северозапада. Надява се „Призни“ да вдъхнови и други хора да започнат промяната от себе си, от своите дом, градина и работно място, от гората и планината до тях.

Прочетете и другите материали на автора тук