Манджа без душичина не иде. Човек без душичина по не иде!

Манджа без душичина не иде. Човек без душичина по не иде!

На пролетта и трябва планина, за да я усетиш как ухае на душичина.

На планината – човеци.

Които пазят историята жива и я разказват с любов.

„Срещнахме се” с Мая Ангелова и с Георги Костодинов – една, както сам се описа, „всестранно недоразвита личност”. И двамата – дълбоко свързани с прелестния чипровски край.

Мая споделя, че е отрасла тук, в планината, с вкусните домашни ястия на баба и дядо. Било и е интересно и забавно да наблюдава как баба готви. И от дете се е опитвала да се включва, да помага. Майсторели сладки, меденки, банички. Оттам и е на Мая любовта към сладкарството, с което се занимавала до неотдавна.

Hand photo created by freepik - www.freepik.com
Hand photo created by freepik – www.freepik.com

„Може би не аз избрах кулинарството, а то мен. Аз съм майка и ми се налага да готвя доста и то различни ястия, тъй като и двете ми деца имат различни вкусове и заради тях се старая да измислям нови и нови рецепти”, описва тя.

Мая я знаят по фестивали и празници, демонстрирала е кулинарните си умения, майсторяла е типичната апетитка, показвала е как се сучат чипровските обге.

А землякът и Георги Костодинов е поет. И кулинар.

В Чипровци това не е толкова трудно.

25 години от живота му минават сред тайните на кухнята, бил е главен майстор, домакин, управител на заведение, хлебар. И е написал 19 книги! Още три готви, едната вече е в издателството, ще дойде време и за другите – но да премине първо бурята с вируса, както сам се изрази. Питам го как така се е завъртял животът му и покрай магията на словото. И той си спомня, че всичко започва на майтап. Приятели го окуражават да опита на диалект – на звучния торлашки диалект. Георги нахвърля няколко стихотворения, те вземат, че се харесват. Били иронични, носели местния живец. Георги пише и любовна лирика. Създава текстове на песни. Написва дори детска книга, тя претърпява две издания. Но моят събеседник се оказва и музикант. При това слуша абсолютно всякаква музика. От „Биело дугме” през диско, кънтри и реге, та до Моцарт и Равел.

Учил си готварство в техникум, а след това 25 години си се занимавал с него, това е сериозна част от житейския път. Талант или труд, кое е решаващото за качествената кухня?

Да ти кажа, влезнах в това училище неориентиран. На 15 години откъде да знам? И ща не ща, обучението ми предизвика интерес, защото за готварството се иска не само талант, но и чувство. Кулинарията е изкуство! От едно нищо и никакво да направиш така, че на човек да му останат очите. Храним се първо с очите, не само с небцето. Един боб да сготвиш, и това е майсторлък, защото не всеки може да го догоди!

Какво толкова сложно има в един боб!?

Сега ще ти кажа. Всеки си готви по собствен маниер. Аз примерно съм правил боб с босилек и се харесва. Аз съм за запръжката, други само варят различни продукти.

Имате ли някакъв ритуал, който ви помага в кухнята? 

Георги: „Око да види, ръка да пипне.” Останалото всичко са фантазии. Ако можеш, го можеш, а като не можеш – времето пресява, професията пресява и накрая остават най-кадърните и най-добрите. Тези, които наистина могат да работят това.”

Мая Не бих го нарекла ритуал, а по-скоро спазване на традицията за боядисването на яйцата – „чинене“ по торлашки. Това в моето семейство се случва в четвъртъка от Страстната седмица. Първото яйце винаги боядисваме в червено. След това започваме да украсяваме яйцата с различни бои, шарки и така нататък.

Какво предпочита небцето в Северозападния край? И с какво тая кухня, торлашката де, е по-различна?

Мая: Тук земята е неплодородна. Предимно хората са свикнали да се хранят с постни ястия, по-простички, но пък наистина здравословни.

Георги: Освен картофи, боб и царевица, нищо друго не вирее, а хората са гледали животни горе из баирите. Но както казвали едно време, яли са месо „на хубав ден” например Великден.Чипровчаните обаче могат буквално от нищо да направят нещо.

Например пържените трое, които представляват пържени трохи от стар хляб в малко нагорещена мас и солчица. Така са деянели едно време при тежка работа. А също и със сиромашка каша – от брашънце, вода, малко сирене и няколко сухи пиперки. Или от зелени домати! А старите чипровчани някога, по усилно време, с по паница хляб, надробен с вино, са започвали деня.

Ами каква е тайната на уханието?

И двамата: душичината. Или, както я знаят другаде, бабина душица, мащерка.

Георги: Тук се слага абсолютно във всяка манджа – и отива.

Мая: Даже във великденското агне, но и в постни ястия като картофена салата и ориз например.

Та, кое е най до небцето по този край?

Мая: Мога да дам за пример няколко ястия като традиционната баница, която аз съм си кръстила “кърпена къпана наложена“ баница. Тя се приготвя с така известните чипровски кори. Също има баница, която се приготвя за Бъдни вечер, „орешняк“. Тя представлява солена баница с орехи, характерна само за този район на България. Друго ястие са сърмите с орехи и чушките с боб, в които задължително се слага „бабината душичка“ и по това те се различават от останалите.
Супата от коприва определено е любимото ѝ пролетно ястие. Тънкостта при завършека тук е, че се добавя яйце. То трябва да бъде разбито и на тънка струйка се прибавя към супата, като се получава пресечена застройка.

Георги: В Чипровци всичко се пържи, абсолютно всичко. Ако не бях дошла в Чипровци, нямаше да знам, че има 120 вида пържената!

Какви идеи за Великден и Гергьовден можем да почерпим от торлашката кулинарска традиция?

Мая: Най-типичното е пълненото агне. То се пълни с „корминки” (карантия), праз лук и „бабина душичка”. Пече се в зидани пещи

Георги: Само там го могат това печено агне по чипровски, дето се осолява, престоява във фурната най-малко 4 часа под фолио или посолена кърпа, а вкусът е вълшебен! И едно време този вкус са го тачели чак долу, в полето – защото в Чипровци агнетата са по-дребни, ама пасат само крехка трева и ароматни билки.

https://www.freepik.com/free-photos-vectors/food
designed by Freepik https://www.freepik.com/free-photos-vectors/food

Какво съветва Мая домакините, които решават да си опитат силите със северозападен специалитет?

Мая: Ястията тук не изискват много материал , по-обикновени са. Но бих препоръчала да се стараят да си набавят продукти от някоя градина или пък ферма, където могат да бъдат сигурни за качеството на продуктите и ще достигнат до истинския вкус на ястията като също ще могат да подпомогнат развитието на малките ферми, в районите, в които живеят.

А струва ли си да оцелеят съкровищата на торлашката кухня? И защо?

Георги: Ама разбира се! Това е история както и диалекта! Тук го моля да ми разкаже за този богат, красив, автентичен говор. Дето го има само по нашенско и ти рови в сърцето! Тукашният диалект е старо наследство от времето на първото светско училище в Чипровци, когато в града е живеел и преподавал хърватски свещеник. Торлаците са около 30 000 човека, така се водим научно, от Белоградчик до Вършец, Берковица и оттатък Пирот и Ниш. Имаме роднини – едните по сръбско, другите тука, ходим си на гости, събираме се по събори, въобще весела работа. И рецептите – същите! Така е било!

А сега? Какво е твоето пожелание към тези, които ще прочетат това?

Георги: Първо да са здрави, да са щастливи ! И нека да поддържат огъня! Да поддържат това, което е останало от нашите деди и прадеди! Защото както езикът, така и кухнята, абсолютно всичко, което е останало от тях, е ценно. За бъдещето, за нашите деца и внуци. Защото те няма откъде да научат това. А знаеш, че един народ без история няма бъдеще!

Торлашката манджа затова я има толкова години, защото хората и са разбрали без душичина не може.

То е така и с нас, хората…

Относно автора

Призни

Призни разказва неразказаните истории от Северозападна България.

Прочетете и другите материали на автора тук