Изчезващите господари на Дунав – есетрите

Изчезващите господари на Дунав – есетрите
Снимка: bnr.bg

На Никулден WWF разказва за изчезващите господари на Дунав – есетрите. Въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации на есетри в Европа нараства.

В долното течение на река Дунав, на границата между България и Румъния, са се запазили последните в Европа, размножаващи се в естествена среда, популации на диви есетри. Оцелели през последните 200 млн. години, днес тези удивителни създания са застрашени от изчезване. Въпреки забраните за улов в страните от региона, бракониерството процъфтява. Според последното изследване на WWF от 2021 г., месо и хайвер от диви есетри се продават свободно на българския пазар, а броят на конфискуваните незаконно използвани риболовни принадлежности се увеличава.

Защо изчезват есетрите?

В момента в сила е пълна забрана за улов и продажба на диви есетри от Дунав и Черно море. Въпреки това възрастни  екземпляри все още стават плячка на бракониери, заради високата цена на техния хайвер на черния пазар. Между есента на 2016 г. и лятото на 2020 г. екип на WWF събра 145 проби от търговските мрежи в България, Румъния, Сърбия и Украйна. След като бяха подложени на изотопен и ДНК анализ в германска лаборатория, стана ясно, че една трета от тях са били предложени на пазара незаконно. В България от 32 проби, 6 са продавани нелегално, а 4 са с доказано див произход. Опасенията са, че реалните нива на незаконна търговия и улов на есетри вероятно са в пъти повече от регистрираните.

Какво прави WWF за опазването на есетрите?

Есетрите са безпогрешен показател за екологичното състояние на водните екосистеми и имат незаменомио място в тях, тъй като живеят дълго, достигат късно полова зрялост и използват различни хабитати. В същото време Международният съюз за защита на природата ги класифицира като най-застрашената група от видове в света. Затова WWF работи усилено за опазването на техните естествени местообитания. През последните седем години екипът на природозащитната организация е пуснал във водите на Дунав край Ветрен, Лом и Белене над 77 000 маркирани чиги, руски есетри и моруни.

Специалистите на WWF проведоха единствената по рода си спасителна операция, след бракониерски лов през 2019 г., като оказаха първа помощ на бременна моруна и я върнаха обратно в реката, заедно с инспектори от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Освен това ихтиолози от WWF работят активно на терен с местните рибарски общности с цел опазването на есетровите популации в Дунав и Черно море. Експерти подпомагат институциите в борбата срещу бракониерството, контрабандата и незаконната търговия, провеждайки проучвания и специализирани обучения на персонала, а за да улеснят дейността на контролиращите органи създадоха и редица наръчници и определители.

Относно автора

Призни

Призни разказва неразказаните истории от Северозападна България.

Прочетете и другите материали на автора тук